NorwegiaInfo.pl

Zamknięcie Bergen, Ulvik i Kvam: Rząd wprowadza surowsze środki.

Bergen i okoliczne gminy doświadczają wybuchów zarówno angielskiej odmiany koronawirusa, jak i wariantu południowo-afrykańskiego. Dlatego zwróciły się do rządu o wdrożenie wzmocnionych środków kontroli zakażeń.

W niedzielę o godz. 12.30 rząd ogłosił (podczas konferencji prasowej) zaostrzone środki krajowe, które mają zastosowanie dla Bergen i innych okolicznych gmin w regionie.

Środki mają zastosowanie od dzisiaj (07.02.2021 br.) od godziny 18:00 w niedzielę i początkowo będą obowiązywać przez tydzień. Jak stwierdził minister zdrowia i opieki Bent Høie , środki kontroli zakażeń zostały wprowadzone, aby gminy miały dokładny przegląd sytuacji zakażeń.

„Musimy wprowadzić surowsze środki w gminach dotkniętych epidemiami bardziej zaraźliwych wariantów wirusa niż w pozostałej części kraju” 

„Nadal naszym celem jest opóźnienie rozprzestrzeniania się tych bardziej zaraźliwych odmian. Miastom, które były częścią wybuchu epidemii w Nordre Follo, udało się to zrobić i myślę, że Bergen i okoliczne gminy również będą w stanie to zrobić ”– powiedział Høie.

W sobotę w Bergen wykryto osiem nowych przypadków zmutowanych wariantów wirusa. Sześć przypadków dotyczy wariantu brytyjskiego, a dwa wariantu południowoafrykańskiego. W sumie gmina Bergen ma 16 brytyjskich odmian wirusa i siedem przypadków wirusa południowo-afrykańskiego.

Rząd wprowadza system okręgów (ring 1 i ring 2) dla obszaru Bergen podobny do tego, który został już wprowadzony we wschodniej Norwegii. Każdy z dwóch okręgów ma swój własny poziom działania.

Niejasna sytuacja

Okręg 1 (ring 1) to trzy gminy najbardziej dotknięte skutkami – Bergen, Kvam i Ulvik – będą musiały wdrożyć te same surowe środki, co ostatnio Oslo i niektóre gminy we wschodniej Norwegii.

„Sytuacja w Bergen jest wymagająca i zagmatwana. Przez cały weekend prowadziliśmy dobry dialog z Bergen i odpowiednimi sąsiednimi gminami, w których występują ogniska angielskiej odmiany koronawirusa i wariantu południowoafrykańskiego” 

„Norweska Dyrekcja Zdrowia, w porozumieniu z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego (FHI), zaleciła wzmocnione środki kontroli zakażeń i szczególnie wysoki poziom środków w gminie Bergen, Kvam i Ulvik” – powiedział dyrektor ds. Zdrowia Bjørn Guldvog.

Oznacza to, że przedszkola, szkoły podstawowe i średnie będą działały na „czerwonym” poziomie. W razie potrzeby władze zajmujące się kontrolą zakażeń mogą podjąć decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli.

Zamknięte sklepy, zakaz spożywania alkoholu

Centra handlowe, domy towarowe i sklepy również muszą zostać zamknięte, z pewnymi wyjątkami.

Wyjątki obejmują sklepy spożywcze, apteki, stacje benzynowe, Vinmonopolet, kioski, sklepy sprzedające paszę i inne produkty dla zwierząt.

Noszenie masek na twarz w miejscach publicznych, transporcie publicznym i taksówkach będzie obowiązkowe.

Siłownie, biblioteki, baseny, muzea, kina, wydarzenia kulturalne, sale bingo i tym podobne będą musiały zostać zamknięte.

Wprowadzony zostanie zakaz podawania alkoholu. Restauracje muszą być zamknięte, ale dania na wynos są dozwolone. Każdy powinien unikać przyjmowania gości w domu, ale osoby mieszkające samotnie mogą przyjąć jednego lub dwóch stałych przyjaciół.

Bardziej rygorystyczne zasady w okolicznych gminach

Bardziej rygorystyczne środki kontroli zakażeń są również wprowadzane w dziesięciu okolicznych gminach. 

Okręg 2 (ring 2) dotyczy gmin Alver, Askøy, Bjørnafjorden, Eidfjord, Osterøy, Samnanger, Ullensvang, Vaksdal, Voss i Øygarden.

Tam przedszkola, szkoły podstawowe i średnie nadal będą funkcjonować na poziomie „żółtym”. 

W przypadku imprez obowiązują przepisy krajowe i nadal można organizować zajęcia sportowe dla dorosłych. Dotyczy to również szkoleń, prób chóralnych, korpusowych i teatralnych.

Podobnie jak w przypadku tzw. Okręgu 1 (Ring 1), zostaną zamknięte centra handlowe i domy towarowe. 

Zamknięte zostaną również sklepy, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i szeregu innych punktów sprzedaży niezbędnych towarów. Zostanie wprowadzony zakaz podawania alkoholu, ale restauracje mogą pozostać otwarte.

Ludzie będą mogli przyjmować gości w domu, ale nie więcej niż pięciu gości jednocześnie. 

Agata Pietrzykowska