NorwegiaInfo.pl

Zalecenia rządu na Wielkanoc

Zalecenia rządu na Wielkanoc

Wkrótce święta wielkanocne. Święta przypadają w tym samym czasie, kiedy gwałtownie wzrasta liczba zakażonych wirusem covid-19. 

Władze Norwegii zdecydowanie odradzają wyjazdów za granicę w czasie tych Świąt Wielkanocnych – powiedziała minister sprawiedliwości podczas ostatniej piątkowej konferencji – Monica Mæland.

– Zbliżamy się do Wielkanocy. Jest to święto, podczas którego wiele osób wyjeżdża na wakacje za granicę. W tym roku tak się nie stanie. Gorąco polecamy pobyt w Norwegii. Chyba że ludzie muszą udać się w ściśle niezbędną podróż, powiedziała.

Rząd chce opóźnić przybycie ewentualnych nowych wariantów wirusa do Norwegii.

Rzad wprowadza nowe, surowe zasady dotyczące kwarantanny dla osób, które podróżowały za granicę. Dotyczy to niepotrzebnych podróży.

– Po powrocie wszyscy muszą poddać się kwarantannie w hotelach i mogą opuścić hotel najwcześniej trzeciego dnia po negatywnym teście koronowym, mówi Mæland.

Przyznaje też, że nowe zasady są surowe. Ale daje władzom lepszą kontrolę. Infekcja gwałtownie wzrosła po poprzednich wakacjach.

Istnieją wyjątki od reguły podróżowania z Norwegii. Zasady mają zastosowanie, jeśli ludzie mają zamiar spotykać się ze swoimi małymi dziećmi lub jeśli idą na pogrzeb lub odwiedzą kogoś z poważną chorobą lub w innych przypadkach, które dotyczą dobrostanu. Wyjątek dotyczy również podróży służbowych.

Surowe zasady wjazdu do Norwegii obowiązują do 7 kwietnia. I mogą zostać przedłożone dłużej. Granica zostaje nadal zamknięta.
 

Minister zdrowia Bent Høie opowiedział o zasadach świąt wielkanocnych w Norwegii.

– Wariant, który mamy teraz, jest bardziej zaraźliwy. Powoduje poważniejszą chorobę. Zwalczenie infekcji i powstrzymanie jej jest ważniejsze, mówi Høie.

Powiedział, że święta wielkanocne to czas, kiedy więcej ludzi podróżuje i spotyka się. Ale tej Wielkanocy musimy spotykać się mniej i mniej podróżować – radzi.

Oto zalecenia na święta wielkanocne

Ogólne

 • Pozostań w domu, jeśli nie jesteś zdrowy, i sprawdź się tak szybko, jak to możliwe, jeśli uważasz, że jesteś zarażony COVID-19.

Podróżować

 • Nie zaleca się wyjazdu za granicę, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Unikaj niepotrzebnych podróży po Norwegii.
 • Podróż do (własnego / wypożyczonego / wynajętego) obiektu rekreacyjnego nadal może być przeprowadzona, jeśli jesteś szczególnie ostrożny z kontrolą infekcji po drodze i na terenie ośrodka. Następnie podróżuj z osobami, z którymi mieszkasz lub z podobnymi bliskimi, najlepiej zrób zakupy przed wyjazdem i zachowaj dystans od innych.
 • Ważne jest, aby sprawdzić, jakie środki obowiązują w gminie, w której przebywasz, na przykład za pośrednictwem stron internetowych gmin lub helsenorge.no.
 • Jeśli podróżujesz do gminy, w której obowiązują mniej rygorystyczne środki niż gmina macierzysta, powinieneś z zasady postępować zgodnie z zaleceniami, które mają zastosowanie w domu.
 • Jeśli jesteś na kwarantannie lub czekasz na wyniki testów, nie powinieneś jechać na święta wielkanocne, nawet do Hytty.
 • Jeśli jesteś na Hyccie i zachorujesz, powinieneś iść do domu. Jeśli zostaniesz wezwany i poddany kwarantannie, powinieneś iść do domu.
 • Możesz podróżować do hoteli na terenie kraju, ale zachowaj dystans od innych gości i ogranicz pobyt w częściach wspólnych. Jeśli pochodzisz z obszaru o wysokim stopniu zakażenia i surowych przepisach lokalnych, nie powinieneś podróżować do hoteli lub podobnych miejsc zakwaterowania, w których gromadzi się wiele osób.
 • Nie zaleca się chodzenia z Hytty do Hytty, ponieważ wiąże się to ze znacznie zwiększonym ryzykiem rozprzestrzeniania się infekcji.
 • Jeśli mają być używane Hytty bez opieki, powinna istnieć możliwość rezerwacji z wyprzedzeniem, aby nie było więcej gospodarstw domowych / towarzyszy podróży w tym samym czasie.
 • Jeśli dostęp do Hytt jest utrudniony, a potrzeba opieki zdrowotnej i możliwość poddania się kwarantannie / badań mogą stanowić wyzwanie dla lokalnych organów służby zdrowia, należy rozważyć lokalnie, czy zaleca się zamknięcie takich domków.
 • W przypadku bezwzględnie koniecznych wyjazdów za granicę (na przykład dzieci, które zamierzają odwiedzić rodziców w innym kraju) bardzo ważne jest, aby podczas podróży zachować ostrożność i przestrzegać przepisów dotyczących kwarantanny i wymogów dotyczących badań przy powrocie. 
 • Podmioty zajmujące się turystyką powinny rozważyć ograniczenie dostępu do wspólnych obszarów, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i ułatwić przestrzeganie zaleceń dotyczących kontroli zakażeń.

Społecznie

 • Powinieneś unikać więcej niż 10 kontaktów towarzyskich tygodniowo.
 • Należy unikać odwiedzania więcej niż 5 osób we własnym domu. Jeśli władze lokalne zalecają unikanie wizyt, powinieneś postępować zgodnie z tą radą, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, w domku czy gdzie indziej.
 • Jeśli pochodzisz z obszaru o wysokim poziomie infekcji i surowych środkach lokalnych, nocne wizyty w czasie Wielkanocy nie są zalecane. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 20 lat i mieszkające samotnie mogą nadal odwiedzać 1-2 stałych przyjaciół.
 • Preferuj zajęcia na świeżym powietrzu. Unikaj odwiedzania miejsc, w których gromadzi się wiele osób i gdzie nie jest łatwo zachować dystans

Nabożeństwa i inne uroczystości

 • Podczas nabożeństw i innych uroczystości religijnych oraz zgromadzeń filozoficznych na Wielkanoc obowiązują zasady, wytyczne i zalecenia dotyczące wydarzeń. Nie powinieneś uczęszczać na takie spotkania poza swoją gminą.

Høie ma również ostatnią radę na Wielkanoc.

– Pobierzcie aplikację do zatrzymywania infekcji, mówi.

Źródło: regjeringen.no, helse.no, vg.no

Agata Pietrzykowska