NorwegiaInfo.pl

Wybory do rad gmin i okręgu w Rogaland w 2019

Wybory do rad gminnych i wojewódzkich w 2019 są wyjątkowo ważne dla województwa Rogaland. 

 

 

Wybory pozwalają nam zdecydować, kto będzie reprezentować nas w lokalnej radzie gminy i radzie naszego okręgu.

Rada gminy jest najważniejszym organem w gminie. To ona podejmuje decyzje w  sprawach lokalnych, takich jak kwestie związane z przedszkolami, opieką nad dziećmi, zagospodarowaniem przestrzennym i własnością gruntów, służbą zdrowia i opieką medyczną oraz inicjatywami kulturalnymi, a także ze szkołami podstawowymi i  gimnazjami oraz zbiórką odpadów.

Rada okręgu jest najwyższym organem władzy w okręgu. Podejmuje ona decyzje w kwestiach związanych m.in. ze szkolnictwem średnim, z drogami powiatowymi i ze związanymi z nimi szlakami promowymi, z lokalnym transportem publicznymi oraz inicjatywami kulturalnymi. W Oslo odbędą się wybory do rady gminy i do rad lokalnych, ale nie wybory do rady okręgu.

To właśnie wymienione wyżej sprawy lokalne mają największy wpływ na nasze życie codzienne. Oddając głos, bierzesz udział w podejmowaniu decyzji o tym, kto będzie reprezentować Ciebie i Twoje interesy w radzie gminy i okręgu.

Dzień wyborów to poniedziałek, 9 września 2019 r. Wiele gmin organizuje wybory także w niedzielę, 8 września. Każda z gmin ogłosi, czy wybory będą trwać jeden dzień czy dwa.

Pamiętaj, aby udając się na głosowanie, zabrać ze sobą dowód tożsamości.

Rzecz dotyczy praktycznie wszystkich: obywateli norweskich, obcokrajowców z innym niż norweskie obywatelstwo oraz tzw “Gjestearbeider”.

W trakcie kampanii poruszane są liczne kwestie dotyczące poszczególnych gmin w okręgu Rogaland.

Najbardziej drażliwe to oczywiście opłaty za drogi.

I tutaj ważna wiadomośc. Właśnie wczoraj 30.08.2019 Arbeiderpartiet przegłosowała możliwość zniesienia wyższej opłaty za przejazd bramką w godzinach szczytu. Problem ten był jedną ze sztandarowych spraw dla Arbeiderpartiet i obecnego burmistrza Sandnes Stanleya Wiraka. 

Inną sprawą, w dużym związaną z transportem jest kwestia usprawnienia systemu komunikacji publicznej. Propozycje Arbeiderpartiet dotyczą zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów, a także budowy nowych linii autobusowych. Inną sprawą jest budowa osiedli mieszkaniowych na trasie głównych linii komunikacyjnych- linii autobusowych. 

Kolejnym hasłem wyborczym jest budowa oraz modernizacja  sieci szkół i przedszkoli. W Sandnes dzięki staraniom Arbeiderpartiet można zapisywać dzieci do przedszkoli dwa razy w ciągu roku. W planach jest ustalenie rabatu dla rodzin, które mają dzieci w przedszkolu i SFO jednocześnie. Polityka Arbeiderpartiet w zakresi oświaty to nie tylko hasła. W sierpniu tego roku otwarta zaostała szkoła w Figgjo, która może pomiścić do 560 uczniów! Konkretne plany dotyczą rozbudowy szkoła na Soma, Austrått oraz Bugafjell. 

Polityka Arbeiderpartiet nie ogranicza sie wyłącznie do spraw komunikacji i oświaty.  Arbeiderpartiet ma konkretne plany na realizację budowy lodowiska w Sandnes. 

Na liście kandytadów Arbeiderpartiet w Sandnes znajduję się właśnie polskie nazwisko Dariusz Malczewski  miejsce 35 tutaj lista

Macie jakies pytania do kandydata? Piszcie do Nas na adres redakcji infostavanger@gmail.com

 

Kto jest uprawniony do głosowania?

  • Obywatele Norwegii, którzy ukończyli 18 lat w 2019 roku i są lub kiedykolwiek byli

zarejestrowani w krajowym rejestrze ewidencji ludności jako rezydenci Norwegii.

  • Obywatele innego kraju skandynawskiego (tj. Danii, Islandii, Finlandii lub Szwecji),

którzy ukończyli 18 lat w 2019 roku i zostali zarejestrowani w krajowym rejestrze

ewidencji ludności jako rezydenci Norwegii najpóźniej 30 czerwca 2019 r.

  • Osoby, które nie są obywatelami Norwegii, ale ukończyły 18 lat w 2019 roku i były

zarejestrowane w krajowym rejestrze ewidencji ludności jako rezydenci Norwegii

przez trzy lata, licząc od dnia wyborów.

Dzień wyborów to 9 września 2019. Do 6 września można też głosować w ratuszu miejskim w Sandnes.

Tutaj znajdziecie informacje gdzie można głosować  w Rogaland Wybory Rogaland

Warto brać udział w tych wyborach ponieważ dotyczą one spraw codziennych. Tu nie ma wielkiej polityki, a udział w wyborach to wzięcie spraw lokalnych w swoje ręce.

 

 

 

 

 

fot.fb Valg i Norge

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz