NorwegiaInfo.pl

Ulgi podatkowe- w rozliczeniu rocznym!

Ważną częścią zeznania jest naniesienie informacji o, których urząd nie wie.

Musimy pamiętać, że ulga podatkowa to nasz przywilej i czy z niej skorzystamy czy nie – to często zależy od nas samych. Podczas dzisiejszego spotkania trochę o informacjach, których nie znajdziemy w wypełnionych przez urząd zeznaniach.

Dochód i podatek zapłacony poza granicami Norwegii.

Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach – każdy dochód mający swoje źródło poza granicami kraju, trzeba opodatkować właśnie w Norwegii. Jednocześnie mamy prawo do ulgi na podstawie podatku zapłaconego w innym kraju. O tym dochodzie urząd nie jest w stanie wiedzieć podczas wysyłania rozliczeń podatkowych – ale dowie się z pewnością podczas kontroli i przekazywaniu informacji o podatnikach w ramach współpracy OECD. Wtedy ryzykujemy wysoka kare.

Odsetki od kredyty – ulga

Urząd podatkowy będzie dobrze poinformowany ile zapłaciliśmy odsetek norweskim instytucją finansowym. Jednak nie będzie wiedział o odsetkach od kredytu zaciągniętym poza granicami kraju lub odsetek powstałych w przypadku prywatnych pożyczek.

 Koszty poniesione na nianię/opiekunkę/prywatne domowe przedszkole

Wiele osób decyduje się na prywatna opiekę nad dzieckiem – głównie z uwagi na brak miejsca w przedszkolu. Jeżeli nasza opiekunka prowadzi swoje usługi oficjalnie to, koszty opieki można odpisać od podatku. Dotyczy to również dojazdy do przedszkola – tylko w przypadku gdy przedszkole nie leży na trasie do pracy rodzica.

Dojazdy i koszty pobytu dla pracowników przebywających tymczasowo w Norwegii.

Koszty dla tzw. pendlerów to także ulga, która musimy nanieść sami. Urząd nie wie bowiem jakie są koszty naszego pobytu oraz koszty dojazdów do pracy i do kraju ojczystego oparte na iloczynie odległości, ilość podróży oraz stałych stawek.

Stan posiadania

Stan posiadania poza granicami Norwegii również należy ujawnić. Dotyczy to kont bankowych, papierów wartościowych, nieruchomości, samochody itd. Wartość mienia ruchomego i nieruchomego wykazujemy zgodnie z jego stanem na 31 grudnia. Czyli np. jeżeli mieszkanie sprzedaliśmy 30 grudnia to już nie wpisujemy jego wartości w zeznanie. Podobnie wykazujemy również nasze zadłużenie za granica Norwegii.

Za tydzień będziemy odpowiadali na Państwa pytania dotyczące rozliczeń podatkowych. 

Michal D Mazurek

https://www.facebook.com/Impluss-105785814198885

OdpowiedzPrzekaż dalej

Agata Pietrzykowska