NorwegiaInfo.pl

Termin złożenia deklaracji podatkowych zbliża się nieubłaganie.

Termin końca kwietnia, czyli złożenia deklaracji podatkowych,  zbliża się nieubłaganie i jest to już nasze ostatnie spotkanie związane z rozliczeniami podatkowymi. Zachęcamy zatem do ostatniego artykułu na temat podatków i rozliczenia dochodu za 2020 rok.

Zeznania składamy do końca kwietnia, ale …

Jeżeli, ktoś nie zdąży złożyć zeznania do końca kwietnia – może złożyć wniosek o przedłużenie terminu – wystarczy wysłać søknad om utsettelse przez altinn.no. Termin ten nie obowiązuje osób prowadzących firmy jednoosobowe oraz firm. Pamiętajmy również, iż zeznanie można zmienić w dowolnym momencie przez kolejne trzy lata.

Jeżeli nie możemy zalogować się przez altinn.no, wniosek (bez logowania) można wysłać poprzez link https://www.skatteetaten.no/en/contact/write/email/

Dopłata podatku

Jeżeli przyszła nam dopłata i wiemy, że będziemy mieli problem z uiszczeniem kwoty zaległego podatku powinniśmy skontaktować się z Urzędem Podatkowym. Wcześniej był to skarbnik w urzędzie gminnym. Funkcje skarbnika przejął Urząd Podatkowy od Listopada ubiegłego roku, dlatego to właśnie z urzędem kontaktujemy się w sprawach płatności, numerów kont itd. w przypadku dopłaty warto zaktualizować również kartę podatkowa na 2021 rok.

Brak pensji na zeznaniu

Wiele osób zastanawia się także co zrobić z dochodem, którego nie widać na zeznaniu podatkowym wysłanym przez Skatteetaten. Przyczyn tutaj może być kilka np. kiedy pracodawca zbyt późno zaraportował nasze dochody albo nie zrobił tego wcale. Rozliczenie jest wysyłane w oparciu o dane jakie posiadał urząd w momencie wysyłki, jeżeli brakuje części naszych dochód to musimy nanieść je sami. Brak korekty z naszej strony może skutkować kara podatkowa. Korektę nanosimy w punkcie 2.1.1. Wpisując nazwę pracodawcy i kwotę brutto przychodu.

Zysk z firmy jednoosobowej

Jeżeli posiadaliśmy firmę jednoosobowa, chociażby jeden dzień w 2020 roku, to mamy obowiązek jej rozliczenia. Brak rozliczenia firmy może skutkować naliczeniem zysku z firmy naniesionym szacunkowo przez urząd oraz ukaraniem podatnika kara podatkowa (tilleggsskatt).

Życzę powodzenia wszystkim podatnikom!

Michal Mazurek Daves
OdpowiedzPrzekaż dalej

Agata Pietrzykowska