NorwegiaInfo.pl

Szczepienie AstraZeneca zostało wstrzymane w Norwegii do odwołania.

Szczepienie AstraZeneca zostało wstrzymane w Norwegii do odwołania.

Dyrektor ds. kontroli zakażeń Geir Bukholm powiedział na konferencji prasowej, że Dania zdecydowała się wstrzymać szczepionki AstraZeneca z powodu zgonów, które nastąpiły w wyniku zakrzepów krwi po otrzymaniu szczepionki. Norweska Agencja Leków i Folkehelseinstituttet mieli spotkanie w sprawie zaprzestania stosowania tej szczepionki. 

Dania, Norwegia i kilka innych krajów przeprowadzają badania nad ustaleniem czy istnieje korelacja pomiędzy zakrzepami krwi, a szczepionką. Norweska Agencja Leków pracuje nad zebraniem całej dokumentacji i analizuje wszystkie raporty o skutkach ubocznych w kraju, które mogą mieć związek z zakrzepami krwi. Ponadto otrzymują dane z Danii i innych krajów- mówi dyrektor medyczny Steinar Madsen z Norweskiej Agencji Leków. Podobne przypadki występowały w Norwegii, które nie doprowadziły do śmierci. Są one niezwykle rzadkie i może to być zbieg okoliczności. Również Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi własne badania.

FHI nie określiło dokładnie, na jak długo wstrzymane zostaną szczepionki. Ta przerwa spowoduje pewne opóźnienia w programie szczepień.

Doktor Sara Sofie Watle Viksmoen mówi, że to trudna decyzja o zaprzestaniu szczepień w środku pandemii, przy dużym wzroście zakażeń i osób z grupy ryzyka, które potrzebują szczepionki. Ważne jest, aby dowiedzieć się czy istnieje potencjalne niebezpieczeństwo.

Podkreśla, że jak dotąd nie znaleziono żadnego związku pomiędzy zgonami, a szczepionką. 

Kilka dni temu pojawiły się również dwa doniesienia z Austrii, gdzie zaszczepiono dwoje młodych ludzi. Jeden z nich miał skrzep krwi, który doprowadził do śmierci, drugi miał skrzep krwi w płucach. Europejska Agencja Leków stwierdziła, że te przypadki nie wydają się mieć związku ze szczepionką.

W Norwegii sytuacja jest traktowana bardzo poważnie. Natomiast Szwecja i Niemcy nie widzą powodu do zaprzestania szczepień.

.

Martyna Marchewka

Agata Pietrzykowska