NorwegiaInfo.pl

Strajk przeciwko zatrudnieniu wynajmowanych pracowników w branży budowlanej w Oslo.

15 listopada w Oslo odbędzie się strajk związków zawodowych z branży budowlanej, które domagają się wprowadzenia zakazu zatrudniania wynajmowanych pracowników w rejonie fiordu Oslofjord.

 

Jaki jest tego cel? Związki zawodowe w szczególności pragną podniesienia jakości pracy w branży budowlanej, a co za tym idzie – przywrócenia norweskiego modelu: stałe zatrudnienia, przyjmowanie praktykantów i wykwalifikowanych pracowników.

Według związków zawodowych, wynajmowani pracownicy budowlani na terenie Oslo stanowią tak duży odsetek, że naruszone zostały względy społeczne.

Wszyscy zainteresowani politycznym strajkiem spotkają się 15. listopada o godzinie 13:00, przed budynkiem Parlamentu. Wydarzenie ma trwać półtorej godziny.

Joachim Espe, przewodniczący Związku Zawodowego Hydraulików, zapoznając się z sytuacją środowiska budowlanego w Oslo i Akershus wypowiada się w tej sprawie:

„Tutejsza sytuacja w branży budowlanej jest taka, że liczba zatrudnionych pracowników wynajętych jest dominująca i ranga organizacji spada”. Kontynuując myśl Espe mówi, że istnieje ogromna kreatywność wśród firm rekrutacyjnych, aby stale znajdować nowe sposoby obejścia środków rządowych.

W 2005 roku rozpowszechniono umowy zbiorowe w branży budowlanej w okolicy Oslo Fjord (Akershus, Buskerud, Oslo, Østfold i Vestfold). Teraz związki zawodowe robią krok dalej i wymagają tymczasowego dopuszczenia zakazu wynajmu pracowników budowlanych na tym terenie.

 

A.P.

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz