NorwegiaInfo.pl

Są pierwsze grzyby w lasach

Padający deszcz i odpowiednia temperatura sprawiły, że w rogalandzkich lasach pojawiły się pierwsze grzyby.

 

 

Choć na ich wysyp trzeba jeszcze poczekać, to warto wybrać się do lasu.

Zanim wybierzecie się na pierwsze tegoroczne grzybobranie pamiętajcie o kilku zasadach, dzięki którym będzie ono bezpieczne dla Was i dla lasu.

  • Po pierwsze i najważniejsze: zbierajcie tylko te grzyby, które dobrze znacie i jesteście całkowicie pewni, jakiego są gatunku.
  • Unikajcie owocników bardzo młodych, ponieważ wtedy wyjątkowo łatwo o pomyłkę co do gatunku (a to wiąże się czasem z pomyłką jadalny/trujący). Z kolei stare okazy nie będą ani smaczne, ani łatwe w przygotowaniu. Zostawcie je zatem w lesie, gdzie spełnią rozwojową dla gatunku rolę.
  • Wykręcić czy wyciąć? To pytanie krąży w powietrzu od prastarych czasów. Szkoły są dwie i obie właściwe. Bez względu na obraną metodę pamiętajcie, aby zakryć miejsce „po grzybie” – w ten sposób zabezpieczamy grzybnię przed wyschnięciem.
  • Grzyby, których nie zbieracie są bardzo ważne dla lasu i jego mieszkańców. Nie niszczcie ich, nie rozdeptujcie i nie przewracajcie – mają one do wykonania istotną dla przyrody misję.
  • Równie ważny jak wiedza o zbieranych gatunkach, jest także sam strój, w którym wybieracie się do lasu. Polecamy spodnie z długimi nogawkami (wpuszczonymi w buty) i bluzki z długimi rękawami. Warto na głowę nałożyć czapkę. Uchronicie się w ten sposób przez atakiem wszelkiego rodzaju owadzich najeźdźców, podrapaniem przez jeżyny oraz siniakami od gałęzi. I jeszcze jedna rada – zabierzcie ze sobą środek odstraszający komary i kleszcze.
  • nie zostawiajcie w lesie śmieci. Opakowanie po kanapce, soku, chusteczkach, guma do żucia itd. – to wszystko, co przynosicie ze sobą, powinniście także wynieść. Puste waży przecież mniej i zajmuje mniej miejsca.

Zwierzęta nie śmiecą w lesie – bądźcie jak one.

A może wy również znaleźliście grzyby w swojej okolicy? Jeśli tak, podeślijcie nam materiały na naszego Facebooka albo maila infostavanger@gmail.com

Przyjemnego grzybobrania!

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz