NorwegiaInfo.pl

Rząd wprowadza surowsze środki krajowe. Nowe przepisy dotyczą całego kraju

Rząd wprowadza surowsze środki krajowe. Nowe przepisy dotyczą całego kraju

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, na obszary w kraju o niewielkiej liczbie zakażeń, rząd wprowadza ostrzejsze środki krajowe. Środki obowiązują od północy 25 marca i obowiązują do odwołania. 

– Sytuacja zakażeń stała się bardziej niestabilna. W coraz większej liczbie miejsc w kraju obserwujemy wybuchy epidemii. Szpitale muszą anulować planowane leczenie, aby zrobić miejsce dla pacjentów z COVID-19, a wykrywanie wirusa jest pod presją w wielu gminach. W całym kraju mamy coraz więcej przypadków zachorowań, a sytuacja jest zagmatwana – mówi minister zdrowia i opieki Bent Høie.

Święta wielkanocne prowadzą również do zwiększonego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, ponieważ wielu może podróżować więcej niż zwykle i spotykać się częściej niż zwykle.

Nowe przepisy krajowe dotyczą całego kraju. 

– Widzimy teraz, że bardziej zaraźliwe warianty wirusów pojawiają się w miejscach, w których prawie nie było ani jednego przypadku infekcji. Widzimy, że pojedynczy przypadek bardzo szybko prowadzi do większych epidemii, a bardziej zakaźne warianty wirusa przyczyniają się do poważniejszych chorób i trudniej je zatrzymać. Takie jest doświadczenie gmin, które z biegiem czasu próbowały zmniejszyć infekcję za pomocą potężnych środków. Musimy unikać sytuacji, w których coraz większe obszary kraju po Wielkanocy wpadają w taką samą sytuację. Dlatego teraz potrzebne są jeszcze surowsze środki krajowe, podkreśla Høie.

Nowe środki krajowe

 • Jeden metr staje się teraz dwoma metrami. Trzymaj się dwa metry z dala od innych, z wyjątkiem osób we własnym gospodarstwie domowym (lub bliskich osób samotnych).
 • Zalecamy odwiedziny maksymalnie dwóch gości.
 • Jeśli pochodzisz z obszarów o wysokim poziomie infekcji, nie powinieneś ani przychodzić, ani odbywać nocnych wizyt. Osoby mieszkające samotnie oraz dzieci i młodzież w wieku poniżej 20 lat mogą mieć jednodniowe wizyty jednego lub dwóch stałych przyjaciół.
 • Powinieneś jak najbardziej ograniczyć kontakty społeczne.
 • Zalecamy stosowanie masek na twarz we wszystkich miejscach, w których nie jest możliwe zachowanie odległości dwóch metrów.
 • Zalecamy korzystanie z centrów handlowych i domów towarowych wyłącznie w gminie, w której się znajdują.
 • Zalecamy odroczenie wszystkich podróży, które nie są konieczne, z następującymi wyjątkami:
  1. Podróżuj do pracy, gdy nie jest to możliwe w przypadku domowego biura.
  2. Wszystkie niepotrzebne podróże powinny zostać odroczone, z wyjątkiem podróży do i z pracy, gdy nie jest możliwe posiadanie biura domowego, podróży do domu dla studentów bez rodziny, gdzie uczą się i podróżują do kabiny i domu wakacyjnego z własnym gospodarstwo domowe.
 • Wcześniej zdecydowano, że nauczanie cyfrowe będzie prowadzone na uniwersytetach, w college’ach i szkołach zawodowych od 6 kwietnia włącznie. To jest teraz przyspieszane do 25 marca.

Nowe przepisy krajowe

 • Zabrania się serwowania alkoholu na terenie całego kraju.
 • Zabrania się zorganizowanych zajęć sportowych i rekreacyjnych dla dorosłych w pomieszczeniach, z wyjątkiem profesjonalnych sportowców.
 • Siłownie powinny być zamknięte, ale mogą być otwarte dla mieszkańców gminy w celu rehabilitacji, indywidualnego treningu i leczenia.
 • Baseny, parki wodne, obiekty spa, baseny hotelowe itp. muszą być zamknięte, ale mogą pozostawić otwarte następujące oferty:
  1. szkolne pływanie, organizowane kursy pływania i organizowane szkolenia pływackie dla osób poniżej 20 roku życia oraz pływanie dla najlepszych zawodowych sportowców.
  2. rehabilitacja i szkolenia oferowane indywidualnie lub w małych grupach z organizatorem.
  3. inny indywidualny zabieg, na który można umówić się na wizytę w którym częścią zabiegu jest łazienka.
 • Parki rozrywki, sale bingo i podobne obiekty rozrywkowe są zamknięte.
 • Pracodawca musi zapewnić, aby pracownicy pracowali z domu we wszystkich praktycznie możliwych miejscach pracy.
 • Osoby, które wracają do Norwegii po niekoniecznych wyjazdach zagranicznych, muszą spędzić cały okres kwarantanny w hotelach kwarantannowych. Obowiązuje to od północy poniedziałku 29 marca.
 • Zalecamy odwołanie wszystkich zaplanowanych wydarzeń. Jeśli wydarzeń nie można przełożyć, obowiązują następujące zasady:

Wewnątrz, 20 osób może uczestniczyć w wydarzeniach ze stałym, wyznaczonym miejscem siedzącym.

W pomieszczeniach 50 osób może uczestniczyć w imprezach sportowych dla osób poniżej 20 roku życia, które należą do drużyn sportowych w tej samej gminie.

Na zewnątrz tylko 50 osób może brać udział w wydarzeniach.

Źródło: NRK.no , Regjeringen.no

Foto: Terje Bendiksby (NTB scanpix)

Artikkel powstał w ramach projektu opartego na współpracy z iMDI

Agata Pietrzykowska