NorwegiaInfo.pl

Rząd luzuje obostrzenia w kilku gminach.

Rząd ogranicza środki regionalne w sześciu gminach Vestfold i Telemark i kończy działania regionalne dla dziesięciu gmin w Nordland.

Vestfold i Telemark

Rząd dostrzegł oznaki stabilizacji w niektórych częściach Vestfold i Telemark.

Zgodnie z zaleceniem Norweskiej Dyrekcji Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, i samych gmin, środki w Færder, Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord i Tønsberg zostały obniżone do poziomu B.

Wcześniej sześć gmin podlegało poziomowi działania A, który obowiązuje do 11 kwietnia. Od północy w poniedziałek 12 kwietnia przeniosą się do B.

Środki obowiązują do czwartku 22 kwietnia – podano w komunikacie prasowym Ministerstwa Zdrowia i Opieki.

– Sytuacja infekcji jest stabilna w tych sześciu gminach, z tendencją spadkową. Gminy nadal chcą środków regionalnych, ale obniżenia ich do poziomu B, tj. Nieco mniej rygorystycznych niż środki, które stosowały w ciągu ostatnich trzech tygodni. 

Nordland 

W gminach Bodø, Beiarn, Fauske, Gildeskål, Hamarøy, Meløy, Rødøy, Saltdal, Steigen i Sørfold środki regionalne obowiązują do niedzieli 11 kwietnia włącznie.

Zgodnie z zaleceniem środki regionalne zostaną zakończone o północy w poniedziałek 12 kwietnia.

– Region ma kontrolę nad sytuacją infekcji.  Rząd zastosował się do zaleceń i życzeń władz lokalnych, mówi minister zdrowia i opieki Bent Høie.

W gminie Bodø zastosowano poziom A, który jest najbardziej rygorystycznym poziomem pomiaru. W pozostałych dziewięciu gminach poziom działań C.

Po zaprzestaniu stosowania środków regionalnych dziesięć gmin na razie powróci do stosowania środków krajowych, ale mogą one swobodnie wprowadzać własne środki lokalne.

Dla gmin przejście z poziomu działania A na B oznacza między innymi:

– Sklepy, centra handlowe i domy towarowe mogą zostać otwarte.

– Restauracje mogą być otwarte, ale serwowanie alkoholu jest niedozwolone.

– Zajęcia sportowe i rekreacyjne są również dozwolone w pomieszczeniach zamkniętych dla dzieci i młodzieży poniżej 20 roku życia, a zakaz organizowania zajęć na świeżym powietrzu dla osób powyżej 20 roku życia nie obowiązuje.

– Baseny, parki wodne, obiekty uzdrowiskowe, baseny hotelowe i tym podobne mogą być dozwolone, organizowane kursy pływania i organizowane szkolenia pływackie dla osób poniżej 20 roku życia oraz pływanie dla czołowych sportowców, a także do rehabilitacji również.

Źródło: bodo.kommune.no, regjeringen.no, vg.no

https://bodo.kommune.no/

Agata Pietrzykowska