NorwegiaInfo.pl

Rząd: Dzieci w wieku poniżej 12 lat będą również testowane na granicy.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat będą również testowane na granicy.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że dzieci do lat 12 będą badane na granicy. Zmiana zaczęła obowiązywać o północy w poniedziałek wieczorem.

Dzieje się tak, ponieważ nowe warianty wirusa są bardziej zaraźliwe, nawet jeśli zarażoną osobą jest dziecko, stwierdza się w komunikacie prasowym wydanym przez ministerstwo.

– Ważne jest, aby testowanie nie było niewygodne dla dzieci, a stacje testowe powinny otrzymać wskazówki, że zastosowana metoda badawcza powinna być jak najdelikatniejsza – mówi minister zdrowia i opieki Bent Høie.

Rada Norweskiej Dyrekcji ds. Zdrowia i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreśla, że ​​pobieranie próbek od dzieci może być teraz wykonywane delikatniej.

Zaleca, aby podczas badania dzieci używać próbki z przedniej części nosa. Jest to delikatniejsza metoda pobierania próbek niż pobieranie próbek z głębokiego nosa i gardła. Podczas pobierania próbek dzieci zaleca się, aby dziecko siedziało na kolanach bezpiecznej osoby dorosłej (na przykład matki lub ojca).

– Jeśli badanie nie jest możliwe, bo dziecko np. protestuje, nie powinno się przeprowadzać testów – podkreśla rząd w komunikacie prasowym.

Źródło; fhi.no

Agata Pietrzykowska