NorwegiaInfo.pl

Przewóz towarów między Polską a Norwegią – co warto wiedzieć?

Przewóz towarów między Polską a Norwegią – co warto wiedzieć?

 

Wiele osób prywatnych i przedsiębiorców w związku z rozwojem handlu internetowego a także częstszymi przewozami towarów przez granice zetknęło się, bądź zetknie się z problemem odprawy celnej. Warto dlatego już wcześniej zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z problematyką celną.

Postanowiliśmy wyjaśnić po krótce procedury podczas przewozu towarów między Polską a Norwegią.

Poprosliśmy zatem eksperta z firmy Complexsad Norway AS p. Mateusza Wasińskiego o odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z odprawami celnymi.

Complexsad Norway As istnieje na norweskim rynku już od 2016r. Zajmują się wszelkiego rodzaju odprawami m.in. przygotowaniem dokumentów celnych zarówno na import do Norwegii jak i eksport. Dzięki ogromnemu doświadczeniu zarówno na polskim jak i norweskim rynku – są w stanie odpowiedzieć na każde Państwa pytanie.

Przesyłka przewożona przez granice

Na wstępie – każda przesyłka przewożona przez granice przez firmę przewozową/spedycję musi zostać zgłoszona do urzędu celnego!  Wszystko co jest na „pace” pojazdu musi, bez wyjątku być zgłoszone do Urzędu Celnego!

Zacznijmy od tego co najbardziej was interesuje czyli co można przewozić bez odprawy : 

Odprawie celnej nie podlega prywatny towar przewożony przez jego właściciela, gdy wartość towaru nie przekracza :

– 6 tys. NOK (gdy właściciel był poza Norwegią ponad 24 godziny)

– 3 tys. NOK ( gdy właściciel był poza Norwegią mniej niż 24 godziny)

Słowo „właściciel” jest tutaj bardzo istotne! Jeśli towaru nie przewozi  jego właściciel – towar podlega odprawie celnej. 

Kolejną sprawą jest poruszany przez większość osób „limit 350 NOK” przy zakupach on-line . Limit ten dotyczy zakupów wysłanych pocztą/kurierem – dlatego spedycje nie będące zarejestrowane w ten sposób, nie podlegają  pod ten limit. Trzeba też pamiętać, że limit ten zawiera wszystkie dodatkowe opłaty. Przykładowo jeśli towar kosztuje 300 NOK a jego spakowanie i wysyłka kosztuje 100NOK to konieczna jest odprawa celna!

Obecnie Norwegia chce znieść limit 350NOK na zakupy on-line więc możliwe, że w najbliższym czasie ten zapis nie będzie miał zastosowania.

Wszystkie zakupy zrobione przez Państwa w Polskich sklepach spożywczych, budowlanych, warsztatach czy sklepach elektronicznych, a następnie wysłane do spedycji, która będzie zabierała ten towar z Polski do Norwegii, muszą zostać odprawione na granicy. Dodatkowo, zakupy o wartości powyżej 1000 EUR lub z fakturą 0%VAT muszą zostać zgłoszone do polskiego Urzędu Celnego do odprawy eksportowej.

Świetnie rozumiemy, że często w takich przypadkach ściąganie towarów z Polski za 400PLN jest nie opłacalne, gdy konieczne jest zrobienia zgłoszenia importowego i opłacenie należności celnopodatkowych.  Niestety nie bez powodu ta Norwegia ma takie cenny.. 

 

 

Jeśli jest coś z czym macie problem lub macie jakies pytania dotyczące przewozu towarów – zapraszamy do kontaktu z ekspertem firmy Complexsad Norway AS pod adresem email kontor@complexsad.no albo pod numerem telefonu 91348096 .

 

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz