NorwegiaInfo.pl

Podatek w Norwegii – ostatnio zadawane pytania i odpowiedzi.

Dziś postanowiłem odpowiedzieć na parę pytań, które Państwo wysłali do mnie. Jak widać tematyka jest dość różnorodna – podobnie jak złożoność prawa podatkowego w Norwegii. Zapraszam do czytania.

Płacę alimenty na dziecko czy można to odpisać od podatku?

Alimenty na dziecko są zwolnione z podatku dla osoby, która świadczenie otrzymuje. Tym samym nie stanowią podstawy do odliczenia ich od podatku osoby, która alimenty płaciła. Inna rzecz to alimenty na byłego małżonka. Tutaj jest to podstawa do odpisu.

Wynajmuje mieszkanie w Polsce przez Airbnb.no czy trzeba to opodatkować?

Tak . Tutaj stosowane są identyczne zasady jak naliczanie podatku wynajmu mieszkania przez Airbnb w Norwegii. Jest to rozliczenie szablonowe w przeciwieństwie do tradycyjnego rozliczenia wynajmu mieszkania bądź domu.

Mam dwójkę dzieci, które chodzą do przedszkola. W przypadku jednego dziecka koszty przekraczają znacznie kwotę ulgi. W przypadku drugiego dziecka koszty są znacznie niższe. Czy mogę odpisać całość?

Ulga na opiekę nad dzieckiem, czyli najczęściej koszty przedszkola i dojazdu do przedszkola, wynosi maksymalnie 25 000 koron na pierwsze dziecko i na każde kolejne 15 000 kr. W przypadku dwójki dzieci jest to maksymalna ulga w wysokości  40 000 kr. Tu nie ma znaczenie czy wydaliśmy to na 1 dziecko. Ważna jest kwota i górna granicy ulgi.

Wynajmowałam mieszkanie w Polsce ale ze strata? Czy muszę rozliczyć wynajem w Norwegii?

Tak i to na norweskich zasadach. Jeżeli ponieśliśmy stratę po całościowej kalkulacji będzie ona podstawa do ulgi podatkowej.

W roku podatkowym otrzymałam kwotę 4000 koron jako symboliczna zapłatę za prace dla organizacji charytatywnej. Czy muszę to ująć w rozliczeniu?

Koszty uzyskane z faktu pracy dla stowarzyszeń, organizacji charytatywnych itd. w wysokości do 10 000 koron rocznie – nie podlegają opodatkowaniu. Organizacja także nie musi ich raportować. Jeżeli jednak przekroczymy wspomniana kwotę to musimy opodatkować już cały dochód – tzn. od pierwszej zarobionej korony.

Jestem malarka – czy musze rozliczać zysk ze sprzedaży moich prac?

Urząd podatkowy rozwiązał ten problem parę lat temu i możemy rozliczyć działalność używając specjalnego druku do rozliczenia dla malarz tid. Nazwa druku to Næringsoppgave for billedkunstnere i jest dostępny na stronach skatteetaten.no. Oczywiście chodzi tu o malarzy artystów. 

Nie jestem w stanie uzyskać zaświadczenia o podatku opłaconym w Polsce przed terminem ostatecznego złożenia zeznania w Norwegii. Co zrobić w tej sytuacji?

Można to rozwiązać na dwa sposoby. Poprosić  urząd o przesunięcie terminu ostatecznego rozliczenia lub zmienić je w momencie gdy otrzymamy potrzebne informacja – na zmianę mamy 3 lata. Pamiętać musimy jednak, ze o ulgę staramy się maksymalnie do 6 miesięcy od otrzymania dokumentu o ostatecznym naliczeniu podatku z Polski.

Masz pytania dotyczące prawa podatkowego w Norwegii?

Skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy rozwiać Ci wszelkie wątpliwości .

Pytania wyślij na e-post

Michal Mazurek

Impluss

OdpowiedzPrzekaż dalej

Agata Pietrzykowska