NorwegiaInfo.pl

Kiedy płacimy podatki za zakupy online?

Czy wiesz, że robiąc zakupy przez internet w wielu przypadkach musisz zapłacić podatek, jeśli produkty są sprowadzane z innego kraju? Do jakiej kwoty nie trzeba go płacić? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

 

Przy zamawianiu towarów z zagranicznego sklepu internetowego, trzeba w większości przypadków zapłacić podatek VAT w wysokości 25 procent. Płacimy wtedy, gdy towary przybywają do Norwegii. Musisz zapłacić nawet w przypadku, gdy kupujesz ubrania.

Granica to 350 koron

Jeżeli cena towaru nie przekracza wraz z ubezpieczeniem i kosztem przewozu 350 koron, nie musisz płacić cła. To zwolnienie z podatku dotyczy wszystkich produktów, z wyjątkiem alkoholu i tytoniu.

Więcej informacji o granicy 350 koron znajdziesz tutaj: https://www.toll.no/no/netthandel/

Co należy zapłacić przy zakupach online?

Podatek VAT: Płacimy go, jeżeli przesyłka wraz z ubezpieczeniem i kosztem przewozu przekracza 350 koron. Podatek zwykle wynosi 25%, natomiast 15% w przypadku jedzenia i napojów bezalkoholowych. Jak obliczyć podatek VAT? Informacje na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://www.toll.no/no/netthandel/utregning-mva/

Cło: Za większość produktów nie płacimy cła. Opłatę uiszczamy jedynie za ubrania i żywność. Wysokość opłat różni się w zależności od rodzaju produktu i miejsca jego wykonania.

Opłata za odprawę celną: Nie jest to opłata dla Urzędu Celnego, ale zwykle zapłata dla przewoźnika (zazwyczaj poczty).

Powyższe opłaty należy uiścić niezależnie, czy towary które kupujemy są nowe, czy używane.

Zakazy i ograniczenia

Pamiętaj, że jako osoba prywatna często nie możesz przewozić niektórych artykułów, nie posiadając licencji. Oto przykłady:

 

A.P.

Źródło: www.toll.no

 

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz