NorwegiaInfo.pl

Obóz harcerski w Bodø: 58 harcerzy zabranych przez helikopter, 4 przewiezionych do szpitala

Wielu z nas pamięta czasy harcerskie, w które wpisane były zarówno zabawy, jak i pokonywanie wszelkich przeszkód.  Z trudnościami spotkali się harcerze z obozowiska w Bodø. We wtorkową noc 58 młodzieńców zostało zabranych przez helikopter, kilkoro jest hospitalizowanych.

Podczas akcji ratunkowej helikopter przetransportował 58 harcerzy, 4 zostało przewiezionych do szpitala Nordlandssykehuset w Bodø. Skauci napotkali trudności podczas wyprawy w Nordland we wtorkową noc. Łączenie wędrowało ich 2000. Około 115 harcerzy chciało się sprawdzić w nowych warunkach i wybrało najtrudniejsze trasy obszaru Børvasstindan. Okazało się jednak, że rzucili się na głęboką wodę. Wieczorem, gdy byli już przemarznięci. postanowili wezwać pomoc, która miała pomóc im się wydostać z gór.

Czterech harcerzy zostało przewiezionych do szpitala, jednak żaden z nich nie miał obrażeń zagrażających życiu. Jeden z pacjentów został wypisany w nocy, natomiast stan pozostałych jest stabilny. U niektórych z nich były widoczne urazy po upadku, inni byli przemarznięci.

W celu upewnienia się, że wszyscy uzyskali potrzebną pomoc i nikt poszkodowany nie czeka w górach, został wysłany dodatkowo helikopter Czerwonego Krzyża (Røde Kors). Przypuszcza się, że nie wszyscy harcerze poprosili o pomoc, część z nich może jeszcze przebywać na trasach górskich. Nie jest do końca znana przyczyna trudności, ponieważ harcerze są przecież zawsze doskonale przygotowani do wypraw. Przypuszcza się, że był to zwykły przypadek losowy, lub młodzieńcy nie spodziewali się tak ciężkich warunków na Północy, gdzie nawet latem panuje zimowa atmosfera.

Na tegoroczny obóz zjechało się zjechało się około 9000 harcerzy a aż 30 krajów świata. Organizatorzy zapewniają, że wszystkim uczestnikom zostało zapewnione należne bezpieczeństwo.

 

Udanych i bezpiecznych wakacji!

Źródło: www.aftenbladet.no

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz