NorwegiaInfo.pl

Norwegia pożycza wszystkie swoje dawki szczepionki AstraZeneca Szwecji i Islandii

Szwecja i Islandia chcą pożyczyć norweskie dawki szczepionek od firmy AstraZeneca, które są w magazynie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. 

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego ma na stanie łącznie 216 000 dawek szczepionki AstraZeneca. Mają okres przydatności, który wygasa w czerwcu i lipcu.

Szwecja pożyczy 200 000 dawek, a Islandia 16 000 dawek. To są wszystkie dawki, które Norwegia ma na stanie.

– Szwecja ma wymagającą sytuację w zakresie infekcji i udzieliła Norwegii szerokiego wsparcia w pracach nad dostępem do szczepionek, podkreśla Høie.

W Szwecji szczepionki AstraZeneca są zalecane osobom powyżej 65 roku życia

Jeśli szczepionka AstraZeneca zostanie wycofana z programu szczepień wieńcowych w Norwegii, podane dawki mogą zostać przekazane innym krajom we współpracy z UE.

Norwegia zawiesiła stosowanie szczepionki AstraZeneca po wykryciu powiązań z rzadkimi zakrzepami krwi i niską liczbą płytek krwi. 

Islandia stosuje szczepionkę u osób powyżej 60 roku życia. Islandzkie Ministerstwo Zdrowia napisało na swojej stronie internetowej w środę po południu, że spodziewa się, że 16 000 dawek z Norwegii dotrze do kraju w ten weekend i zostanie rozprowadzonych w przyszłym tygodniu.

Dania, która wycofała preparat AstraZeneca na stałe, w środę poinformowała o wypożyczeniu 55 tys. dawek tego preparatu niemieckiemu landowi Szlezwik-Holsztyn.

Podobna liczba ma zostać później zwrócona. Duński rząd ogłosił, że podejmuje starania, aby wymienić AstraZeneca na szczepionki innych producentów.

Rząd powołał komisję ekspertów, aby przyjrzeć się konsekwencjom stosowania lub niestosowania szczepionek Covid-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson w programie szczepień w Norwegii. Komitet przedstawi rządowi zalecenia dotyczące sposobu stosowania w Norwegii zatwierdzonych przez EMA szczepionek zawierających wektory wirusowe, które są zalecane w innych krajach europejskich. 

Termin wydania rekomendacji mija 10 maja.

Agata Pietrzykowska