NorwegiaInfo.pl

Norwegia: Konferencja prasowa premier Erny Solberg

 

Minęły prawie cztery tygodnie, odkąd władze wprowadziły najsilniejsze i najbardziej radykalne środki w czasie pokoju, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Norwegii.

 

Wśród nich były:

  • Wszystkie krajowe przedszkola, przedszkola, szkoły średnie, licea, kolegia i uniwersytety oraz inne instytucje edukacyjne zostały zamknięte.
  • Wydarzenia kulturalne, wydarzenia sportowe i zorganizowane zajęcia sportowe zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zostały zakazane.
  • Centra fitness, baseny, parki wodne i tym podobne zostały zamknięte.
  • Zdecydowana większość firm z branży hotelarskiej została zamknięta.
  • Firmy, które oferują usługi fryzjerskie, pielęgnację skóry, masaż i pielęgnację ciała, tatuowanie, piercing i tym podobne, zostały zamknięte.
  • Zasady dotyczące kwarantanny przy wjeździe do Norwegii z zagranicy (kwarantanna podróżna) były w dużej mierze kontynuowane.
  • Pracownicy służby zdrowia pracujący w Norwegii nadal nie mogli podróżować za granicę.
  • Kontynuowano zakaz pobytu w domkach / obiektach rekreacyjnych.

Środki wygasają 13 kwietnia, tj. 2 dzień Wielkanocy.

Dzisiaj o godz. 16.00 Premier Norwegii Erna Solberg wraz z Minister Oświaty Guri Melby oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej  Bentem Høie poinformują o dalszym postępowaniu rządu w sprawie kryzysu związanego z koronawirusem.

Epidemia koronawirusa Pod kontrolą

W poniedziałek na rządowej konferencji prasowej Minister Zdrowia i Opieki Społecznej Bent Høie ogłosił, że działania rządu przeciwko rozprzestrzenianiu się infekcji zadziałały.

Minister podkreślił, że statystycznie liczba osób zakażonych przez każdego chorego spadła w Norwegii poniżej wskaźnika 1 i wynosi 0,7 wobec 2,5 osób zakażonych przez jedną chorą osobę zanim przyjęto w połowie marca wszystkie ograniczenia.

– To oznacza, że mamy pandemię pod kontrolą – powiedział Høie.

Dania ze stopniowym ponownym otwarciem

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem, że rozpocznie stopniowo ponowne otwarcie kraju od 15 kwietnia , ale nie bez zastrzeżeń:

Między innymi przedszkola i szkoły zostaną otwarte dla najmłodszych. Dotyczy to klas od 0 do 5 klasy. Jednak uczniowie od szóstej do dziesiątej klasy powinni nadal być w domu.

Ponadto władze duńskie rozpoczną dialog z prywatnym rynkiem pracy, aby dowiedzieć się, w jaki sposób pracownicy, którzy pracowali w domu, mogą ponownie fizycznie spotkać się w pracy.

Jednocześnie duża liczba już nałożonych ograniczeń zostanie przedłużona do 10 maja, a zakaz dużych zgromadzeń potrwa do sierpnia.

„Jeśli zauważymy, że sprawy zaczynają się wymykać spod kontroli w czasie Wielkanocy, bedzie to wyraźne przesłanie, że nie otworzymy ponownie Danii” – powiedziała premier Frederiksen.

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz