NorwegiaInfo.pl

Korona- aktualne zasady i ograniczenia na uniwersytetach

Korona- aktualne zasady i ograniczenia na uniwersytetach

Poziom zachorowań w poszczególnych gminach w Norwegii wpływa na zasady i ograniczenia na uniwersytetach. W gminach o wysokim wskaźniku zakażeń uniwersytety są tymczasowo zamknięte, a egzaminy i wykłady odbywają się stacjonarnie, jeżeli jest to możliwe. W gminach o niższej zachorowalności uniwersytety pozostają otwarte dla pracowników placówek, studentów i odwiedzających. Należy jednak postępować według ogólnych zasad dotyczących COVID-19. Należy dbać o higienę rak, zachować dystans- minimum 1 metr, nosić maseczki oraz pozostać w domu w przypadku symptomów przeziębienia/choroby.

W Norwegii to uniwersytety są odpowiedzialne za tworzenie swoich zasad i porad dotyczących kontroli zakażeń. To oni najlepiej znają swoje lokalne warunki. Istnieją również duże różnice pomiędzy instytucjami. Zasady, które zostają wprowadzone w życie musza być dokładnie przemyślane. Ważne jest, aby uwzględnić powierzchnie sal dydaktycznych, w jakim stopniu studenci są uzależnieni od transportu publicznego oraz ilu studentów może przebywać na danym uniwersytecie.

Obecnie w Stavanger krzywa zakażeń jest płaska. W związku z tym na tutejszym uniwersytecie możliwy jest powrót na uczelnie. Wykłady są przeprowadzane dla grup nie większych niż 50 osób z zachowaniem odpowiedniej odległości. Biblioteka i czytelnie są otwarte z ograniczoną liczbą miejsc. Wszyscy wykładowcy i studenci mają obowiązek dezynfekcji rąk oraz swojego miejsca pracy. Należy unikać kolejek i dużych skupisk ludzi.

.

.

Tekst : Martyna Marchewka

Ilustracje i grafika: Magda Skierko

Agata Pietrzykowska