NorwegiaInfo.pl

“Jadąc , ryzykujemy”. FHI o możliwej kwarantannie po powrocie z Polski

Szwajcaria, Czechy, Malta i Polska mogą zmienić kolor na czerwony pod koniec tygodnia, ostrzega FHI.

 

FHI co dwa tygodnie przedstawia ocenę sytuacji infekcji w krajach UE, EOG i Schengen. To rząd podejmuje decyzje dotyczące krajów objętych kwarantanną wjazdową. Odbywa się to na podstawie ocen z NIPH.

Zarówno Szwajcaria, jak i Czechy przekroczyły granicę ustaloną na poziomie 20 nowych przypadków COVID-19 na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, a NIPH już ostrzega, że ​​kraje te mogą stać się „czerwone”.

– Szwajcaria i Czechy mają tak wysokie liczby, że uznamy je za czerwone. Poza tym Polska może się zaczerwienić – mówi Line Vold w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego podczas konferencji prasowej w poniedziałek po południu.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Polsce odnotowano również coraz większą liczbę nowych przypadków. Liczba ta wynosi 17,9 nowych przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Zobacz tutaj: https://www.ecdc.europa.eu/

W Polsce odsetek testów pozytywnych w tygodniu 29. i 30. wzrasta i wynosi ponad 5 proc. Zatem należy rozważyć wprowadzenie kwarantanny wjazdowej do Polski, jeśli odsetek próbek pozytywnych przekraczy 5% również w tygodniu 31 twierdzi FHI.

Nowe dane pokazują, że Szwajcaria ma 22,9, a Czechy 26,8 nowych przypadków covid-19 na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, a trend jest wzrostowy. Dlatego już teraz ostrzegamy, że jeśli sytuacja się nie zmieni, FHI zaleci, aby Szwajcaria i Czechy stały się „czerwonymi krajami”, a tym samym objęte kwarantanną wjazdową – mówi dyrektor departamentu Line Vold w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

– Poza tym kładziemy nacisk na ogólne porady dotyczące podróży; każdy powinien rozważyć, czy podróżować. Każda podróż może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem choroby wieńcowej, a sytuacja, w której podróżujesz, może się szybko zmienić. Dlatego każdy musi dobrze zapoznać się z lokalnymi warunkami. Zwłaszcza osoby z grup ryzyka muszą dokładnie rozważyć podróż, mówi Vold.

Decyzję o kwarantannie podejmie rząd, na podstawie ocen i analiz FHI. Jeżeli wprowadzona zostanie kwarantanna, to jak informuje FHI pod koniec tego tygodnia.

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz