NorwegiaInfo.pl

Geolodzy ostrzegają: Preikestolen może się osunąć!

Geolodzy ostrzegają: Preikestolen może się osunąć i przyczynić się do potężnej fali na fjordzie.
Właśnie teraz startują prace badawcze nad ponad pół metra szeroką szczeliną na tej znanej atrakcji turystycznej.

Szczelina, która ma kilka metrów głębokości, była powodem do niepokoju już od roku 1930. Właśnie wtedy została umieszczona w szczelinie śruba, łącząca obie ściany, aby mierzyć ewentualne zmiany. W maju bieżącego roku, najświeższe pomiary wykazały, że szczelina powiększyła się o 2-3mm. Jest to pierwsza zmiana na przestrzeni 22 lat.

Obecnie za pomocą nowoczesnych metod zostaną przeprowadzone badania geologiczne (NGU) aby przyjrzeć się Preikestolen bardziej szczegółowo.

Zbocze góry usytuowane na północ od Lysefjorden zostanie między innymi zeskanowane pod różnymi kątami oraz sfotografowane w wysokiej rozdzielczości z helikoptera następnie zostaną wykonane modele 3D skalnej półki, które będą poddane analizie stabilności.

Badaczka, Martina Bohme, tłumaczy, że poprzednie pomiary są niedokładne.
Przyjmujemy, że Preikestolen nie wykazuje ruchu w ostatnim czasie. Mimo to, powinno zostać zainstalowane «coś», co pozwoli zauważyć ewentualne ruchy. Dlatego postanowiliśmy udać się na górę aby sprawdzić szczelinę. Jeśli stwierdzimy, że istnieje niebezpieczeństwo lawiny, wtedy zainstalujemy stały sprzęt monitorujący, informuje Bohme.

W całym okręgu Rogaland zostaną przebadane łącznie 32 wzniesienia i góry. W zeszłym roku została przeprowadzona wizja helikopterem w Rogaland, gdzie wszystkie budzące niepokój okolice zostały zbadane.

Norweskie narodowe badanie geologiczne wykazuje specjalne zainetersowanie formacjami lężącymi w okolicach fjordów, które w konsekwencji ewentualnego upadku dałyby potężne fale o sile tsunami.

 

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz