Wywiad z autorem podręcznika Geografia Polski – Michałem Mazurkiem Daves.
– To pewnie standardowe pytanie ale skąd pomysł na książkę?
– Na pomysł wpadła p. Joanna Szłysz-Kałuża z Polskiej Katolickiej Szkoły Sobotniej w Stavanger. Dosłownie podczas rozmowy powiedziała A może napisz podręcznik do geografii dla naszej szkoły! A ja odpowiedziałem – Pewnie! I stało się.
– Tak raz-dwa!
– Decyzje była bardzo szybka – proces pisania już nieco dłuższy. Zanim powstał podręcznik zorganizowaliśmy wystawę fotografii naszych uczniów i nauczycieli. Chcieliśmy aby była to w pewnym sensie praca wspólna i każdy miał w niej swój mały wkład. Później nastąpiło pisanie, zbieranie materiałów, konsultacje z naukowcami, korygowanie, ilustrowanie i skład. Był to proces dość długi ale i wynik dość pozytywny.
– Dla kogo jest ta książka?
– Podręcznik Geografia Polski powstał głównie z myślą o dzieciach, które pochodzą z Polski a mieszkają w Norwegii. Ale jest to książka również dla bardziej dorosłych czytelników niż uczniowie naszej szkoły.
– Uwagę przykuwa niesamowita szata graficzna.
– Tez tak uważam (śmiech). To zasługa bardzo utalentowanej graficzki i ilustratorki Magdaleny Skierkowskiej.
– Z nią było tez tak łatwo – powiedziałeś: Hej Magda, zrobisz ilustracje do książki?
– Dokładnie tak (śmiech)! Poszedłem pewnego dnia do pierogarni jej mamy i zapytałem kto jest odpowiedzialny za wystrój i malowidła lokalu. Magda stała za lada i mówi: ja a co? A ja jej odpowiedziałem, ze szukam ilustratorki do książki. I powiedziała, ze bardzo chętnie podejmie się tego zadania.
– Tak po prostu?
– Tak, dokładnie tak! Magda dostała wolna rękę poza małymi wskazówkami, co bym chciał w przypadku niektórych rozdziałów. Ale ogólnie zdałem się na jej kreatywność i jak widać była to słuszna decyzja.
– Czyli jest to książka w Polsce dla uczniów Polskiej Szkoły?
– Jest to książka o geografii Polski z elementami porównawczymi z geografia Norwegii. Celem książki miało być uzupełnienie wiedzy, którzy uczniowie zdobywają na lekcjach geografii lub przyrody w odniesieniu do Polski. Czyli polaczenie wiedzy z norweskich szkół z wiedza o konkretnym kraju czyli Polsce. Tego bowiem uczniom brakuje – wiedze ogólną posiadają ale dziwne aby norweskie szkoły uczyły o geografii innego kraju.
ilustracje: Magdalena Skierkowska
– Sam uczysz geografii?
– Tak, uczę geografii w Polskiej Szkole w Stavanger … i to już od 2009 roku.
– Czy książka jest dostępna tylko dla uczniów w szkole?
– Nie, wraz ze szkołą postanowiliśmy dodrukować kilkaset egzemplarzy – bowiem zaskoczyło nas zainteresowanie książka. Obecnie można ja nabyć na stronie facebookowej oraz w sklepie z produktami spożywczymi Favoritt Mat, w Stavanger.
– Czy gdybyś miał zdecydować ponownie – podjąłbyś się pisania tej książki jeszcze raz?
– Jak najbardziej!
ilustracje: Magdalena Skierkowska
![]() | OdpowiedzPrzekaż dalej |