NorwegiaInfo.pl

Ekspert odpowiada na pytania dotyczące podatków.

Witam, po raz kolejny mamy dla Państwa odpowiedzi na pytania, które do nas zostały przesłane.

Pytanie: Chciałam odliczyć dojazdy do pracy tj. 25 km w jedna stronę dziennie.

Alle Sammen Forening / Impluss: Odjazdy można odliczyć ale pamiętajmy, iż kwota iloczynu, która trzeba przekroczyć to 23 100 kr.

Statystycznie mamy 220 dni pracy w roku – warto pamiętać, iż  te dni zostały także zredukowane przez czas nieobecności w pracy z powodu pandemii.

Zatem iloczyn będzie wyglądał następująco:

220 dni X 1,56 korony (stawka za kilometr) X 25 kilometrów X 2 (dojazd w dwie strony) = 17 160 kr.

Ulga w tym wypadku niestety nie przysługuje bowiem kwota 23 100 kr nie została przekroczona.

Pytanie: Pierwszy raz dostałam dopłatę do podatku. Wielu moich znajomych także – czy w tym roku coś się zmieniło w wysokości podatku?

Alle Sammen Forening / Impluss: Przyczyn może być kilka. Teoretycznie kilka grup niestety dostało dopłatę do podatku. Pierwsze grupa to osoby, które posiadają kredyt. Jak wiadomo odsetki od kredytu zostały znacznie obniżone przed wakacjami, a to oznacza niższa ulgę czyli wyższy podatek.

Druga grupa to osoby, które były na tzw. ‘’permiteringu’’ NAV niestety w większości przypadków, używał tabeli podczas wypłacania świadczeń. Zdarzyło się tak, iż podatnicy pracowali np. 40% a resztę wyrównywał NAV. I tu zarówno pracodawca jak i NAV pobierali podatek według tabeli – a to jest błędem!

Trzeba również pamiętać, iż od 2020 roku płacimy abonament telewizyjny, który jest wliczony w nasze podatki.

Pytanie: Nie dostałam rozliczenia bowiem miałam PAYE w wysokości 25%. Czy można to zmienić?

Alle Sammen Forening / Impluss: Tak oczywiscie PAYE (Kildeksatt) czyli podatek liniowy można zmienić w każdej chwili do trzech lat wstecz. Warto jednak upewnić się czy ta zmiana nam się opłaca.

Pytanie: Płaciłem 34% podatku i dodatkowo księgowa odprowadzała mi 500 koron miesięcznie. Podatek wskazuje minimalny zwrot!

Alle Sammen Forening / Impluss: Procent na karcie podatkowej nie oznacza zawsze podatku, który odprowadzamy. Podatek odprowadzany na podstawie tabeli np. 7100 i jest to podatek progresywny (zarobimy w danym miesiącu to zapłacimy więcej podatku). Procent pod tabela oznacza podatek tylko za nadgodziny i ewentualnie dodatkowa prace.

Pytanie: NAV nie odciągnęło mi żadnego podatku za sykepenger!

Alle Sammen Forening / Impluss: Zapewne pobierał Pan/Pani sykepenger dla osób prowadzących działalność gospodarczą. I fakt, w tym wypadku podatnik sam musi zadbać o płatność podatku – dokładnie tak jak w czasie aktywnego prowadzenia firmy.

Pytanie: Mam firmę jednoosobowa oraz małżonkę, która nie pracuje. Słyszałem, że można uzyskać z tego tytułu jakieś ulgi.

Alle Sammen Forening / Impluss: Niestety klasa druga podatkowa została już zniesiona. Jednak zysk z firmy jednoosobowej można podzielić między małżonków co w sumie da także niższy podatek.

Przypominamy, że tradycyjnie pytania można zadawać również w komentarzach.

OdpowiedzPrzekaż dalej

Agata Pietrzykowska