NorwegiaInfo.pl

D-nummer na granicy

D-nummer na granicy

D-nummer, zwany tymczasowym numerem personalnym, to numer dla wszystkich osób, które maja prace lub pobyt poniżej 6 miesięcy w Norwegii. Przyznawany jest głównie przez Urząd Podatkowy (Skatteetaten).

Problem pojawił się w przypadku osób nie posiadających takowego numeru a, które przekraczają granice Norwegii i musza poddać się  obowiązkowej kwarantannie i testowaniu na COVID-19. D-nummer jest potrzebny do wpisania danych do systemu oraz udostepnieniu wyników samym zainteresowanym. Jego brak znacznie utrudnia ten proces.

Urząd podatkowy dlatego uruchomił tzw. Urząd graniczny, który przydziela D-nummer właśnie nowo przyjezdnym, którzy go nie posiadają. Skatteetaten uruchomił swoją nietypową działalność na 33 przejściach granicznych (lądowych, morskich oraz lotniczych) Norwegii: Karasjok, Kautokeino, Flesland, Bergen havn, Bodø lufthavn, Graddis, Magnormoen, Støa, Karmøy, Storskog, Neiden, Tana, Kjevik, Kristiansand havn, Umbukta, Bjørnfjell, Riksåsen, Gardermoen, Oslo havn, Svinesund, Bjørkebekk, Ørje, Langesund, Risavika, Sola, Tromsø, Helligskogen, Værnes, Storlien, Vauldalen, Torp, Larvik i Vigra.

Przypominamy, ze d-nummer oznacza, iż dana osoba nie zamieszkuje Norwegii a jego konstrukcja polega na dodaniu cyfry 4 do pierwszej cyfry dnia naszych urodzin. Jeżeli zatem ktoś urodził się 11 stycznia 1990 roku to jego d-nummer będzie się zaczynał od 510190 (1+4=5 i dlatego piątka z „przodu”).

OdpowiedzPrzekaż dalej

Agata Pietrzykowska