NorwegiaInfo.pl

Czy rezydent podatkowy ma obowiązek ujawnić swoje dochody oraz stan posiadania z innego kraju?

Czy rezydent podatkowy ma obowiązek ujawnić swoje dochody oraz stan posiadania z innego kraju?

W poprzednich artykułach wspomnieliśmy o rezydencji podatkowej i co ona dla nas oznacza. Dzisiaj pragniemy pokrótce opowiedzieć jak to wygląda w praktyce.

Każdy kto jest rezydentem podatkowym w Norwegii ma obowiązek ujawnić swoje dochody oraz stan posiadania z innego kraju.

Przykładem może być nieruchomość znajdująca się poza granicami Norwegii. W tym wypadku musimy ujawnić jakiego rodzaju nieruchomość posiadamy np. dom czy mieszkanie oraz jej wartość rynkowa oraz podatkowa. Wartość podatkowa stanowi 25% wartości rynkowej.

Czyli jeżeli posiadaliśmy mieszkanie, którego wartość rynkowa była  w 2020 roku szacowana na 300 000 koron norweskich (przelicznik na www.norgesbank.no, z dnia 31.12.2020) to wpisujemy 75 000 koron w naszym zeznaniu.

Jeżeli nasze mieszkanie w Polsce było wynajmowane to zysk z najmu opodatkowujemy zarówno w Polsce jak i w Norwegii. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania Norwegia może podatek zapłacony od wynajmu w Polsce uznać jako ulgę w podatku naliczonym od tego  najmu w Norwegii. Jednocześnie wynajem mieszkania w Polsce rozliczamy według zasad Norweskich w Norwegii, a w Polsce według zasad obowiązujących w Polsce.

Dla przykładu w Polsce nasz dochód z wynajmu to 100 000 koron rocznie a podatek ryczałtowy to 8.5%. Daje nam to kwotę 8 500 koron zapłaconych w Polsce (przelicznik walut na wspomnianej stronie www.norgesbank.no). Podatek ryczałtowy w Polsce nie przewiduje żadnych ulg – dlatego możemy go uznać jako podatek liniowy od kapitału.

Prawo podatkowe w Norwegii przewiduje wiele ulg naliczanych od zysku od najmu jak np. ubezpieczenie nieruchomości, koszty wynajmu, podatek komunalny czy dozór mieszkania. Kwota najmu umniejszona o wspomniane koszty daje nam kwotę netto dochodu i dopiero od tej kwoty naliczamy 22% podatku.

Zatem załóżmy, ze od wspomnianego dochodu w Polsce ponieśliśmy koszty w postaci np. ubezpieczenia w wysokości 2000 koron, podatku gminnego w wysokości 3000 koron oraz kosztu dozoru (czasem podroży do kraju) w przeliczeniu wg. Szablonu w wysokości 4000 koron.

Zatem zysk 100 000 koron redukujemy ulgami w wysokości 9 000 koron i pozostaje nam kwota do opodatkowania wysokości 91 000 koron.

Od tej kwoty naliczamy podatek w wysokości 22% czyli 20 020 kr (91 000 nok X 0,22).

Od tej kwoty staramy się o ulga z tytułu podatku zapłaconego w Polsce czyli 8 500 koron.

Ostatecznie w Norwegii będziemy musieli dopłacić różnice czyli 11 520 kr (20 020 kr – 8 500 kr).

Warto pamiętać, iż ulgi z tytułu zapłaconych odsetek nie odpisujemy od opodatkowania najmu ale wpisujemy je w innej pozycji w rozliczeniu.

Ale o tym – za tydzień!

Michal Mazurek

Agencja konsultingowa Impluss

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz