NorwegiaInfo.pl

Auta elektryczne naładujemy w latarni ulicznej

Posiadasz samochód elektryczny? W Stavanger możesz go naładować w latarni ulicznej

 

 

W Stavanger powstały jedne z pierwszych na świecie szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych w latarni ulicznej. Jest to innowacyjne rozwiązanie na rynku.

Innowacyjne szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych powstały we współpracy gminy Stavanger z firmą energetyczną Lyse. Zostały one zaprojektowane i zbudowane w ekspresowym tempie, aby zaspokoić duże potrzeby na rynku.

Brak dostatecznej ilości szybkich stacji ładowania można dostrzec szczególnie w Rogaland, gdzie na jedną stację przypada 35 samochodów elektrycznych. W Hordaland i Akershus liczba pojazdów elektrycznych na jedną stację wynosi odpowiednio 28 i 26.

Łącznie w Stavanger powstało dziewięć takich stacji.

Trzy w centrum przy Olav Kyrres gate i sześć przy Kyvigs vei w Storhaug.

Planowane jest powstanie więcej tego typu stacji.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest prostota i łatwość w obsłudze. Wystarczy zaparkować samochód, podłączyć i zapłacić w taki sposób, jak za parkowanie. W kilku miastach m.in. w Londynie wprowadzono możliwość płatności telefonem komórkowym za taką usługę.

Do zalet szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych w latarni ulicznej twórcy zaliczają także estetyczny wygląd, ładnie wtapiający się w krajobraz miasta.

Projekt wdrożenia szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych w latarni ulicznej ma być testowany i oceniony w ciągu roku, lecz twórcy wierzą, że będzie to przyszłościowe rozwiązanie na rynku samochodów elektrycznych.

 

 

 

Źródło: www.nrk.no, www.tu.no.

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz