NorwegiaInfo.pl

Czy agencje pośrednictwa pracy zabierają pracę Norwegom ?

Bezrobocie wśród Norwegów wzrasta, podczas gdy przemysł naftowy wybiera tanią siłę roboczą ze wschodniej i środkowo-wschodniej Europy. Organizacje związkowe strajkują.

 

Organizacje związkowe uważają, że agencje zatrudnienia są zbyt rozpowszechnione w Norwegii. Zbyt szeroki zasięg mają przede wszystkim w branży budowlanej i w przemyśle naftowym.

 

Agencje zatrudnienia zabierają Norwegom pracę?

 

W środę (15.11.2017) 10.000 związkowców uczestniczyło w strajku politycznym. Cel był jeden: zakaz zatrudniania obcokrajowców z agencji zatrudnienia w branży budowlanej wokół Oslofjordu. Morten Larsen, szef związku Fellesforbundet Sørvest uważa, że przemysł naftowy również zbyt chętnie posiłkuje się tanią siłą roboczą. Za przykład podaje realizację projektu Johana Sverdrupa, prowadzoną na Morzu Północnym pod kierownictwem Statoil.

 

„Korzystanie z agencji zatrudnienia jest dużym wyzwaniem przy potężnych projektach, takich jak projekt Johana Sverdrupa. Bierze w nim udział kilka tysięcy obywateli wschodniej części Europy. Są oni zatrudnieni w agencjach pracy, a bezrobotni Norwedzy nadal oczekują na listach NAV-u.” mówi Larsen.

 

Rogaland – najwyższy wskaźnik bezrobocia w kraju

 

Według październikowych danych z NAV-u aż 8356 mieszkańców Rogaland było całkowicie bezrobotnych. Stanowi to 3,3 % ludności regionu. Jest to najwyższy poziom w kraju. Wśród nich znaczną część stanowią ludzie wykształceni: absolwenci szkół technicznych i inżynierowie

 

„Ważne dla nas jest, żeby przyczynić się do stałego, poważnego zatrudnienia w Norwegii, ale niestety dostrzegamy tendencję do zastępowania stałego zatrudnienia tanią siłą roboczą z zagranicy ” mówi Larsen

 

Przedstawiciel jednej z agencji pośrednictwa pracy, komentując sprawę zatrudnienia wschodniej siły roboczej w projekcie budowy platformy na Morzu Północnym tłumaczy, że nie są w stanie znaleźć wykwalifikowanej norweskiej siły roboczej w krótkim czasie. W tej sytuacji łatwiej jest znaleźć np. Rumunów o wysokich kompetencjach.

 

„W takich projektach potrzebujemy specjalistów, a w Polsce i w Norwegii jest wielu wyjątkowo dobrych spawaczy” mówi B. Tollefsen, wiceprezes wykonawczy projektu  Johana Sverdrupa.

 

Dajcie znać jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie :).

 

A.P.

Agata Pietrzykowska

Dodaj komentarz