NorwegiaInfo.pl

1 marca: Oslo wprowadza surowsze środki kontroli zakażeń.

Oslo wprowadza surowsze środki kontroli zakażeń.

Pomimo ogłoszenia złagodzenia ograniczeń w Oslo zaledwie dwanaście dni temu, stolica Norwegii wróciła do zaostrzonych restrykcji, po ogłoszeniu przez przewodniczącego rady miasta w niedzielny wieczór.

„Wzrost poziomu infekcji, który obecnie obserwujemy, jest wynikiem importu zmutowanych wariantów koronawirusa. Ponieważ nowe warianty rozprzestrzeniają się szybciej niż poprzednie, musimy zaostrzyć środki zapobiegania zakażeniom, zgodnie z zaleceniami krajowych organów ds. Zdrowia. Mieszkańcy Oslo od dawna zachowują się niezwykle odpowiedzialnie, ale teraz musimy ich prosić, by robili jeszcze więcej ”, mówi burmistrz Oslo Raymond Johansen (Partia Pracy).

Dlatego od dzisiaj władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie bardziej rygorystycznych środków zapobiegania infekcjom i zdecydowanie zalecają unikanie kontaktów społecznych w nadchodzących dniach i tygodniach.

Oto nowe środki:

  • Wszystkie puby, kawiarnie i restauracje muszą pozostać zamknięte, z wyjątkiem usług na wynos.
  • Wszystkie sklepy muszą pozostać zamknięte, z wyjątkiem tych znajdujących się na krajowej liście zwolnionych punktów sprzedaży detalicznej, takich jak sklepy spożywcze, apteki i sklepy Vinmonopol.   
  • Galerie i sklepy ze sztuką muszą pozostać zamknięte.
  • Odradza się organizowanie zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu dla dorosłych w wieku powyżej 20 lat. 
  • Zabrania się imprez plenerowych, z takimi samymi wyjątkami, jak imprezy plenerowe, tj. Pogrzeby i pogrzeby, wesela, chrzciny i podobne rytuały, imprezy sportowe, zawody i występy profesjonalnych uczestników bez widzów oraz imprezy cyfrowe, w których bierze udział nie więcej niż pięć osób. oprócz niezbędnego personelu produkcyjnego.
  • W przypadku edukacji dorosłych utrzymuje się czerwony poziom ryzyka. Szkoły średnie przechodzą na czerwony poziom ryzyka od poniedziałku 1 marca. Rząd miasta dąży do wprowadzenia masowych badań uczniów (testy śliny) od 8 marca i zwiększenia zakresu badań całej kadry nauczycielskiej.
  • Aby uzyskać kontrolę nad wskaźnikiem infekcji na placach budowy, miasto Oslo wprowadza regulaminy określające jasne zasady dotyczące środków zapobiegania infekcjom na placach budowy. Umyślne lub rażące niedbalstwo naruszenie zasad zapobiegania infekcjom na placach budowy będzie podlegać karze do sześciu miesięcy więzienia. 
  • Ponadto władze miasta radzą ludziom, aby unikali prywatnych spotkań i wizyt w domach prywatnych, z wyjątkiem osób mieszkających samotnie oraz dzieci i młodzieży z tej samej kohorty.
  • Oprócz zaostrzenia środków zapobiegania infekcjom, władze miasta wzmocnią swoje działania w zakresie testowania i śledzenia w odniesieniu do dzieci i młodzieży, a także ogólnie do populacji.

„Jesteśmy zaniepokojeni wskaźnikiem infekcji w Oslo, ale martwimy się również wpływem tak długiego przestoju na zdrowie psychiczne ludzi. Musimy znaleźć równowagę między tym, co może pozostać otwarte, jednocześnie utrzymując wirusa pod kontrolą. Przyjrzymy się każdej możliwości wzmocnienia działań gminy w zakresie badań, izolacji, namierzania i kwarantanny . Obejmuje to stosowanie szybkich testów i, w stosownych przypadkach, przeprowadzanie testów masowych. W ten sposób możemy kontrolować poziom infekcji, dopóki nie będziemy mieć wystarczającej liczby szczepionek ”- mówi wiceburmistrz Oslo ds. Zdrowia Robert Steen (Partia Pracy).

Poziom ryzyka w szkołach średnich

Aby dać szkołom czas na przygotowanie się do wprowadzenia czerwonego poziomu ryzyka, żaden uczeń nie może chodzić do szkoły w poniedziałek i wtorek nadchodzącego tygodnia. Uczniowie będą mieli czas wolny lub otrzymają lekcje cyfrowe. Każda szkoła wyda szczegółowe instrukcje.

„Musimy obniżyć poziom infekcji wśród dzieci i młodzieży. Dlatego wspólnie z Agencją ds. Edukacji przyjrzymy się możliwości wprowadzenia dalszych środków w szkołach, takich jak masowe testy i ograniczenie kontaktów między uczniami. Oceniamy te środki niezależnie od poziomu ryzyka, jaki będziemy mieć w szkołach w przyszłości ”- mówi wiceburmistrz Oslo ds. Edukacji Inga Marte Thorkildsen (Partia Lewicy Socjalistycznej).

Jednocześnie władze miasta dbają o to, aby dla dzieci i młodzieży dostępne były formy spędzania wolnego czasu, takie jak biblioteki. Będą jednak pewne dalsze ograniczenia dotyczące zajęć w pomieszczeniach dla grupy wiekowej 16–19 lat, w przypadku których odnotowano gwałtowny wzrost wskaźnika zakażeń. Zgromadzenie więcej niż dziesięciu osób nie będzie dozwolone i każdy musi być w stanie przez cały czas zachować odległość jednego metra.

Wysłano SMS-a

W niedzielny wieczór Rada Miasta Oslo wysłała do mieszkańców SMS-a, w którym podkreślono, że będzie to trudne dla wszystkich, ale potrzeba dodatkowego wysiłku, aby pokonać pandemię.

„Zachowaj dystans, spotykaj się z kilkoma osobami i zostań w domu, gdy jesteś chory” – głosi wiadomość.

Środki obowiązują od wtorku 1 marca przez okres 14 dni do 15 marca włącznie.

.

Agata

Alle Sammen Forening

Agata Pietrzykowska